Optymalizacja działania komputera osobistego

W dzisiejszych czasach komputer to już nie tylko proste liczydło, kalkulator z mało wymagającymi programami. Dziś komputer to swego rodzaju kombajn wielozadaniowy, który pomoże odtworzyć film, uruchomi mocno obciążający program graficzny, a w międzyczasie będzie służył jako konsola do gier.

Jak sprawić by nasz komputer nie trudził się nawet przy największym obciążeniu?

Jak przyspieszyć komputer? Sprawa wydaje się prosta – wystarczy pracować z nim na mało wymagających programach, czy grach. Niby tak, ale nie tylko. Na szybkość pracy komputera składa się mnóstwo czynników. Zaczynając od programów uruchomionych podczas startu, poprzez odpowiedni format partycji, dobre defragmentowanie dysku, na którym zainstalowany jest system operacyjny, a kończąc na odpowiednio częstym skanowaniu komputera w poszukiwaniu wirusów i złośliwych oprogramowań. Niby oczywistości, ale jednak o nich dość często zapominamy. Co ciekawe, jeśli chodzi o szybkość komputera, to nie są to jedyne czynniki. Zaskakujące, ale nawet proste czyszczenie wewnątrz obudowy, tam gdzie znajduję się serce i mozg naszego komputera – procesor i karta graficzna, może dać nowe siły, a nawet życie naszemu komputerowi. Szybkość komputera, to odpowiednia temperatura procesorów: graficznych i obliczeniowych, a na to wpływ ma właśnie zakurzenie wewnątrz obudowy.

Czy to wszystkie znane nam sposoby na to jak przyspieszyć komputer? Niekoniecznie, duży wpływ na to ma samo usytuowanie komputera. Ważne by nie stał w pobliżu grzejnika, optymalnym byłoby usadowienie go w miejscu gdzie ma zapewniony ciąg świeżego powietrza, które następnie wiatrakami zasysane jest do środka obudowy.

Tak więc, gdy ktoś z Państwa zostanie kiedyś zapytany jak przyspieszyć komputer, to pytanie wcale nie będzie takie oczywiste, a sprawa prosta. Komputer to już zdecydowanie zaawansowana technologia, a czynników wpływających na jego pracę jest więcej, niż nam się wydaje.