Jak znaleźć kanału Polsat News w telewizji naziemnej?

Podczas kiedy my kupujemy coraz większe i nowocześniejsze sprzęty audio do naszych domów nadawcy kanałów głowią się jak nadążyć technologicznie tak abyśmy w pełni mogli się cieszyć perfekcyjnym obrazem, który będzie pasował do każdego naszego telewizora. Dzięki eksperymentalnym testom tzw. telewizji hybrydowej, który łączy linearny przekaz cyfrowego przekazu telewizyjnego z internetowym już od lipca możemy odbierać Polsat News w najczęściej wybieranej przez nas telewizji naziemnej.

Polsat News dla kogo?

Polsat News to kanał publicystyczno-informacyjny nadający od 2008 roku, a należy do Grupy Polsat. Początkowo kanał był niekodowany, aby uzyskać większy zasięg w telewizjach kablowych. W 2009 roku zdecydowano jednak całkowicie zakodować programy Polsatu News, który od tego czasu był dostępny na platformie Cyfrowego Polsatu. W ciągu kilku lat przeprowadzano liczne testy, aby zwiększyć liczbę odbiorców. W tym od 2017 roku kanał jest dostępny również w ramach telewizji internetowej. W 2019 roku Polsat News nadawany dotychczas w jakości SDTV był testowo odkodowany w jakości HDTV w telewizji naziemnej w standardzie DVB-T2. Same testy zakończono w maju 2020 roku. Pierwszymi widzami, którzy mogli oglądać informacyjny Polsat w wersji HD byli odbiorcy na Śląsku, w Trójmieście, w Warszawie i Poznaniu. Wymagane było jedynie posiadanie dekodera lub telewizor z możliwością odbioru przekazu w jakości DVB-T2.

Gdzie mogę oglądać Polsat News?

W związku z tym, że od 2022 roku Polska będzie przechodzić na standard telewizji DVB-T2 HEVC, Grupa Polsat podjęła szerokie prace mające na celu modernizację swoich nadajników, w tym wzmocnienie sygnału tak, aby zwiększyć, jak najbardziej zasięgi. Obecnie Polsat News jest jednym z nielicznych kanałów informacyjnych dostępnych za darmo w telewizji naziemnej. Aby odbierać Polsat News w wersji HD HEVC, wymagane jest posiadanie telewizor lub dekoder w standardzie DVB-T2. Aby znaleźć kanał, należy przeskanować nasz telewizor albo ręcznie wpisać numer. Możliwość oglądania za darmo bez dekodera możliwe jest, kiedy znajdujemy się w zasięgu czwartego multipleksu MUX-4. Aby znaleźć kanał, należy przeskanować nasz telewizor albo ręcznie wpisać numer. Polsat News jest można znaleźć na pozycji 103 i nadawany jest w rozdzielczości 1920×1880.

Przejściowe kłopoty techniczne już naprawione

PolsatNews w multipleksie czwartym MUX-4 nadaje od 2019 roku, od czerwca b.r. dzięki testom zwiększył swoje zasięgi z 35 procent na 60, docelowo planuje się na 70 procent powierzchni Polski. Kiedy rozszerzono zasięgi widzowie, którzy posiadają odbiorniki najnowszej technologii, mieli problem z prawidłowym odbiorem przekazu, który był ustawiony w nietypowej rozdzielczości. Po licznych zgłoszeniach zastosowano kodeki HEVC i ustawiono nową rozdzielczość. Tym samym każdy odbiorca może cieszyć się doskonałym przekazem. Rozwój technologii jest dynamiczny i każdy z podmiotów musi synchronizować swoje działania.