Jak legalnie i wygodnie oglądać filmy online w trakcie wakacji?

Podczas wakacyjnego urlopu może nam się nudzić, zwłaszcza kiedy pogoda za oknem nie dopisuje. Warto wtedy zaplanować sobie wieczór filmowy w zaciszu własnego domu. Jest to możliwe również wtedy, gdy nie posiadamy telewizora lub nie opłacamy abonamentu. Świetnym rozwiązaniem będzie wówczas korzystanie z usługi VOD. W artykule przybliżamy sposób jej działania oraz podpowiadamy, jak zwiększyć komfort oglądania filmów. Odnosimy się ponadto do kwestii bezpieczeństwa oraz legalności serwisów VOD. 

Co to jest VOD i czym się wyróżnia? 

VOD jest usługą, będącą jednym z rodzajów telewizji internetowej. W tym przypadku użytkownik nie ogląda jednak transmisji w czasie rzeczywistym, lecz może w dowolnie wybranym momencie odtwarzać filmy oraz seriale. W przeciwieństwie do przekazu na kanałach telewizyjnych, usługa „video na życzenie” nie wymaga dostosowywania się do ramówki. Kiedy więc z powodu zmiany planów nie możemy obejrzeć długo wyczekiwanego filmu czy najnowszego odcinka serialu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyświetlić nagranie np. kolejnego dnia. 

Na platformach VOD seriale i filmy są udostępniane zarówno w wersji bezpłatnej, jak i wymagającej opłacenia kodu dostępu. Darmowe będą głównie te materiały, w przypadku których minęło już sporo czasu od premiery kinowej czy telewizyjnej. Można wybierać spośród kultowych polskich i zagranicznych produkcji. Przykładowo na platformie IPLA znajdziemy takie filmy jak „Sami swoi” czy „Kogel Mogel”. Miłośnicy seriali obejrzą zaś z przyjemnością tak ponadczasowe produkcje jak np. „Rodzina zastępcza” czy „Świat według kiepskich”. 

Jak korzystać z serwisów VOD? 

Oglądanie nagrań na platformach VOD jest możliwe z poziomu dowolnego urządzenia, które obsługuje internet – np. smartfona, tableta, laptopa, komputera, Smart TV czy konsoli do gier. Transmisję zdołamy wyświetlić bezpośrednio w oknie przeglądarki stron www. Możemy również pobrać w tym celu aplikację, która jest udostępniana przez wybrany serwis VOD. Filmy i seriale można wyszukiwać za pomocą prostej wyszukiwarki. Wystarczy, że w widocznym oknie wpiszemy frazę związaną z interesującym nas filmem – może być to np. jego tytuł, nazwisko aktora występującego w roli głównej, reżysera czy autora scenariusza. 

W celu korzystania z płatnych materiałów, niezbędne jest wykupienie kodu dostępu. Można go opłacić w wygodny sposób, np. wykorzystując w tym celu system BLIK czy mechanizm szybkich płatności elektronicznych. Po wprowadzeniu kodu do systemu, odliczany jest czas, który użytkownik ma na odtwarzanie nagrania. Może obejrzeć wypożyczony film wielokrotnie, przewijać go do dowolnego momentu, a także wstrzymywać i wznawiać. Część platform VOD, wśród nich znajduje się IPLA, pozwala oglądać filmy całkowicie bez reklam. Dzięki temu nie musimy się niepokoić, że w najciekawszym momencie sport nagle przerwie transmisję. 

O czym pamiętać, aby oglądanie filmów w internecie było komfortowe i bezpieczne? 

Wygodne oglądanie nagrań video na platformie VOD wymaga przede wszystkim posiadania szybkiego i stabilnego łącza. Zdecydowanie najlepiej kryteria te spełnia internet światłowodowy. Warto zaopatrzyć się w niego zwłaszcza wtedy, gdy zamierzamy wyświetlać filmy i seriale głównie w swoim domu. Jeżeli natomiast planujemy tego typu rozrywkę poza miejscem stałego zamieszkania – np. podczas wakacyjnych podróży – wtedy optymalnie sprawdzi się internet mobilny LTE. 

Wysoką jakość materiałów video gwarantują jedynie legalnie działające serwisy. Warto korzystać z tych platform, które działają od wielu lat i cieszą się zaufaniem tysięcy użytkowników. Przykładem takiego serwisu jest chociażby należąca do Cyfrowego Polsatu IPLA. Omijajmy natomiast szerokim łukiem strony, których wiarygodności nie jesteśmy pewni. Może się okazać, że udostępniają one pirackie wersje filmów i seriali, których jakość mocno odbiega od oryginału. Korzystając z nich można narazić się na problemy prawne, pobrania na urządzenie wirusa, a także kradzież poufnych danych osobowych, np. umożliwiających włamanie się na rachunek bankowy.