„Possessor” – cyberpunkowe science-fiction

„Possessor” to dzieło scenarzysty i reżysera Brandona Cronenberga, syna znanego Davida Cronenberga. Jest to produkcja cyberpunkowa, w stylu science-fiction, z elementami horroru i thrillera. Młody Cronenberg nie kopiuje w banalny sposób stylu swojego ojca, ale chętnie porusza podobną tematykę. „Possessor” kreśli dystopijną wizją przyszłości, w której nowoczesne technologie stanowią nośniki przemocy oraz zła. 

„Possessor” – kontrowersyjne i szokujące dzieło niezależne

„Possessor” ukazuje nam w surrealistycznych scenach niepokojącą, przerażającą wizję niedalekiej przyszłości i robi to bardzo umiejętnie. Nie jest to zatem dzieło łatwe ani przyjemne w odbiorze – zatapiamy się bowiem w gęstej, mrocznej atmosferze filmu, a świat w nim przedstawiony pełen jest brutalności i przemocy. Dla niektórych dzieło może być zatem zbyt ciężkie w odbiorze, zwłaszcza jeśli brutalne sceny naruszają ich komfort podczas seansu.

W „Possessorze” główną rolę odgrywa zabójczyni, która wykorzystuje ciała innych ludzi, by dokonywać zaplanowanych przez siebie morderstw. Dzieło jest szokującym techno-horrorem, poruszającym jednak niezwykle istotne kwestie filozoficzne. Przesłanie „Possessora” jest dość klarowne, ale z uwagi na szokujące sceny, może być to trudne w odbiorze dla części widzów, przez co nie wyłapią oni najważniejszego przekazu, jaki zawarł Cronenberg w swym dziele. Warto zatem skupić się podczas seansu i uważnie obserwować poszczególne sceny. Reżyser zawarł w „Possessorze” wiele podpowiedzi, mających na celu ułatwić odbiór całości dzieła, ale żeby po nie sięgnąć, trzeba być autentycznie obecnym w czasie obserwowania przedstawianej historii. 

Główną bohaterką „Possessora” jest kobieta, Tasya Vos  (tu w znakomitej roli Andrea Riseborough), która ma możliwość wchodzenia w ludzkie umysły. Ta morderczyni zabija w sposób niedosłowny, ponieważ nie czyni tego własnymi rękami, w tradycyjny sposób. Dzięki pracy dla tajnej organizacji, wykorzystującej technologię implantację mózgu tak, żeby mogła ona przeniknąć do ciał innych osób i w ten sposób zmusić ludzi do popełnienia zbrodni. Wszystko to odbywa się za dobrze płatne zlecenia klientów, którzy mają w tym swoje interesy.

Possessor” stanowi połączenie psychodelicznego horroru, thrillera oraz science-fiction. W interesujący sposób przedstawia nowoczesną technologię przejmującą kontrolę, a także rozważa możliwości i sposoby jej wykorzystywania w przyszłości. Jednocześnie straszy przejmującymi scenami brutalnych zbrodni, a właściwie sekwencjami zabójstw.